İletişim: info@ordum.com - 0 537 609 57 26           
  Anasayfa                   Detaylı Arama

 

Ünye’de İmam Hatip Lisesi Tatbikat Camii dualarla açıldı2019-05-01 15:37:00

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ünye İlçesinde Yusuf Bahri Anadolu İmam Hatip Lisesi Tatbikat Camii’nin açılışını yaptı.

36. İl Müftüleri İstişare Toplantısı için Ordu’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ordu’nun Ünye İlçesinde Yusuf Bahri Anadolu İmam Hatip Lisesi Tatbikat Camii’nin açılışını yaptı.

Yusuf Bahri Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde gerçekleştirilen açılışta konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Cami ve okul hemen iç içe. Bu, bizim medeniyetimizin en önemli özelliğidir” dedi.

Hafızlığın, bir insana verilebilecek en büyük nimetlerden olduğunu kaydeden Başkan Erbaş, “Biz istiyoruz ki bu hafız öğrencilerimiz mihraplarımızı, minberlerimizi süslesinler” ifadesini kullandı.

Peygamber Efendimizin Medine-i Münevvere’ye hicret ettiğinde yaptığı ilk işin Mescid-i Nebevi’yi inşa etmek olduğunu kaydeden Başkan Erbaş, şöyle devam etti;

“Mescid-i Nebevi’yi inşa ettikten sonra yaptığı ilk iş de mektebi kurmak olmuştu mescidin içerisine, hemen kenarında. Onun adı da Suffe idi. Medeniyetimizin bu çok önemli geleneği devam ediyor. İşte mescit, işte Suffe içiçe. İbadet edilecek ve ilim, irfan, bilgi ve hikmetle dolu gençlerimiz, nesillerimiz de burada yetişecek.”

İmam hatip okullarının inançlı, ahlaklı, bilgi, hikmet, ilim, irfan sahibi bir nesle geleceği emanet etmek için en önemli kurumlardan birisi olduğunu belirten Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“İmam hatiplerde Arapça, Tefsir, Hadis, Kur’an-ı Kerim, Akaid, İslam Tarihi, Siyer ve diğer dersler var. Bizim medeniyetimizde dini ilimler ve müspet ilimler arasında çok kalın duvarlarla ayrım yoktur. İşte imam hatipler bunun en büyük örneğidir. Hem liselerde okutulan bütün dersler var, hem de dini ilimler var. İmam hatipler ne kadar bizim medeniyetimizin unsurlarına ait olan ilmi gerçekleri bilimsel olarak öğrenirler ve topluma aktarılırsa biz o kadar gelişen bir millet olacağız inşallah. Bütün gençlerimiz için aynı şeyi söylüyorum. Gönlümüz istiyor ki bütün neslimiz, bütün gençlerimiz aynı unsurlarla beslenerek yetişsin.”

Başkan Erbaş, caminin yapımında emeği olanlara teşekkür ederek, “Rabbim bu imam hatip lisesini yapma noktasında, inşaatında ve camimizin bu hale gelmesinde, projesinden tamamlanmasına kadar emeği geçen herkesten razı olsun. Rabbim, bu camiyi sadece ibadet edilen bir yer değil, aynı zamanda ilim, irfan, bilgi, hikmet sahibi olmak için gayret eden gençlerimizin bir mektebi haline getirsin. Allah hayırlı eylesin” niyazında bulundu.

Programda Vali Seddar Yavuz da bir konuşma yaparak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kadim bir medeniyetin temsilcisi ve aynı zamanda lideri olduğuna dikkat çekerek, kendisinden beklenen davranışları ve politikaları uygulayabilmesi ve yeniden İslam dünyasıyla bütünleşebilmesinin İmam Hatip neslinin iyi yetişmesinden geçtiğini söyledi. 

Bu sebeple devlet politikası olarak İmam Hatipleri destekleyerek ve İmam Hatiplerin gelişmesine katkı sunduklarını belirten Vali Seddar Yavuz, bunun toplum tarafından iyi şekilde anlaşılması ve iyi bir şekilde anlatılması gerektiğinin altını çizdi.  

İmam Hatiplerde farklı programlar uygulanarak özellikle yabancı dil dilen bir İmam Hatip nesli istediklerinin altını çizen Vali Yavuz, sözlerini şöyle tamamladı: “İmam Hatipler vahyi esas alan, aklı kullanan, medeniyet tasavvuru olan bir nesildir ve bu neslin desteklenmesi gerekir. Bu vesile ile camimizin de yapımı aşamasında kıymetli şimdiki belediye başkanımızın da heyecanla bana geldiği günleri çok net hatırlıyorum. Allah razı olsun hepsinden ki, müthiş emek ve gayret sarfettiler. Bizler de elimizden geldiği kadar destekte bulunduk ve bugün itibariyle bir de namaz kılma fırsatımız oldu. Dolayısıyla burada adı sanı bilinen bilinmeyen, kim desteklemişse, kim güzel bir söz söylemişse, kim katkı sunmuşsa hepsinden Allah razı olsun."

İl Müftüsü Mürsel ÖztürK'ün yaptığı duanın ardından cami açılışı gerçekleştirildi.