İletişim: info@ordum.com - 0 537 609 57 26           
  Anasayfa                   Detaylı Arama

 

Gürgentepe Çoban Fasulyesinin Hasadına Başlandı2019-10-09 15:54:00

Gürgentepe İlçesine özgü bir tür olan ve uzun yıllardır yetiştiriciliği yapılan “Gürgentepe Çoban Fasulyesi”nin hasadına başlandı.

Hasat törenine Gürgentepe Kaymakamı Nursel ÖZDEMİR, Gölköy Kaymakamı Necdet ÖZDEMİR, Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar ŞAHİN, Gürgentepe İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat KUZU ile teknik personeller ve çiftçilerimiz katıldı.

“Gürgentepe Çoban Fasulyesi”  Gürgentepe İlçesi Ağızlar Mahallesinde Dursun Ali ÇOBAN isimli çiftçimiz tarafından üretilmeye başlanmış ve süreç içeresinde tüm ilçeye yayılmıştır. Gürgentepe İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve Ordu Üniversitesinin gözetimi ve yönlendirmesi ile 2 yıl süresince deneme üretimleri yapılan fasulye çeşidimizden olağanüstü yüksek verimlilik alındığı tespit edilmiştir. Dev taneleri ve yüksek verimiyle öne çıkan “Gürgentepe Çoban Fasulyesi”nden dekara 450-500 kilogram ürün alınabilmektedir. Lezzeti ile diğer fasulyelerden ayırt edilen fasulyenin, “Gürgentepe Çoban Fasulyesi” adı altında coğrafi tescil çalışmalarına da başlanacaktır. Tescil çalışması ile birlikte bu fasulyenin daha da geniş sahalarda üretiminin yapılması ve üreticilerimiz için ciddi bir gelir kaynağı olması hedeflenmektedir.